نشانه هایی که به ما می گویند از کولونوسکوپی استفاده کنیم

تبلیغات

درباره وب


آرشیو مطالب

امکانات وب


نشانه هایی که به ما می گویند از کولونوسکوپی استفاده کنیم

متاسفانه مردم در جوامع کمتر پیشرفته مانند ایران بعد از شنیدن اسم کولونوسکوپی دچار استرس شده و خیال می کنند که انجام چنین کاری باعث خجالت و شرمساری است. اما باید بدانید که فواید استفاده از این عمل بسیار بیشتر از آسیب های احتمالی است. نباید تنها به دلیل این که جامعه چیزی را بد می داند، ما با انجام ندادنش به خود آسیب وارد کنیم. جالب است بدانید که در آمریکا بعد از 50 سالگی، مردم هر 5 سال یکبار از کولونوسکوپی استفاده می کنند تا اگر مشکل جدی وجود داشته باشد از آن جلوگیری کنند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با چند دلیل برای انجام کولونوسکوپی آشنا کنیم.

 

کولونوسکوپی

 

از دست دادن وزن

یکی از مهم ترین دلایلی که شما باید از این عمل استفاده کنید، کاهش وزن است. اگر شما رژیم معمول خود را دنبال می کنید و ناگهان و بدون دلیل قانع کننده وزن خود را از دست دادید، حتما به یک کولونوسکوپ مراجعه کنید. قبل از اینکه از چنین عملی استفاده کنید باید روده کوچک خود را خالی کنید تا با مشکل رو به رو نشوید. بدین منظور بهتر است از با استفاده از مسهل ها بدن خود را تنقیه کنید. نخوردن مواد جامد طی 4 5 روز نیز می تواند مفید باشد.

دیدن خون در مدفوع

بعد از اینکه در مدفوع خود خون پیدا کردید اصلا نباید بترسید چرا که بسیاری از وقت ها مشاهده خون در مدفوع تنها به دلیل بیماری های گوارشی ساده ای مانند بیماری دیورتیکولی است. با این حال بهتر است برای احتیاط هم که شده است بعد از مشاهده چنین موردی به کولونوسکوپ مراجعه کنید. ممکن است این خونریزی به دلایل حادتری مانند آسیب مقعد رخ داده باشد. با مراجعه به موقع به پزشک و انجام این عمل می توانید به راحتی این موضوع را تحت نظر بگیرید و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

چکاپ پولیپ ها

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث بروز سرطان روده می شود، وجود پولیپ ها در آن می باشد. این موضوع در خیلی از موارد می تواند موجب برزو درد های شدید در شکم شود. در بعضی از موارد نیز وجود پولیپ ها در روده هیچگونه دردی ندارد که این موضوع تشخیص سرطان را سخت می کند. اگر پولیپ ها به سرعت مشاهده شوند، می توان آنها را از بدن خارج کرد و به درمان سرطان کمک کرد. انجام این عمل باعث می شود تا پزشک بتواند این پولیپ ها را مشاهده کند و نسبت به سرطانی بودن یا نبودن آنها نظر بدهد.

 

کولونوسکوپی

 

بررسی فقر آهن

بیشتر مردم فکر می کنند که می توان نشانه های کم خونی یا آنمی را با استفاده از راه های ساده ای مانند سرد شدن دست و پا و خستگی های زودرس تشخیص داد. اما خیلی از اوقات کم خونی به دلیل التهابات روده و یا حتی سرطان روده بوجود می آید. از طریق این عمل می توان زخم ها و یا پولیپ هایی که باعث خون ریزی یا التهاب شده اند را بررسی کرد و سپس نسبت به درمان انها کمک کرد. همان طور که در بالا اشاره کردیم اگر پولیپ های سرطانی سریع تر شناسایی شوند، می توان سرطان روده را درمان کرد.

بررسی تغییر در اجابت

اسهال یکی از رایج ترین بیماری های گوارشی است که برای هر فردی چند بار در سال رخ می دهد و معمولا هم مشکلی بزرگی نیست و به راحتی درمان می شود. اما اگر شما ماهی یک بار به اسهال مبتلا می شوید، کم کم باید نگران موارد جدی تری مانند: بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو باشید. یکی از بهترین کارها برای شناسایی عامل اسهال ها و مشکلات گوارشی استفاده از عمل کولونسکوپی می باشد. این عمل به ما نشان می دهد که آیا شما به مراقبت پزشکی نیاز دارید یا نه.

منبع: آسان دنت


برچسب‌ها:

صفحات سایت